Időpont egyeztetés

Kérjen időpontot online, előre tervezett időpontra! Online időpontkérés

Fogszabályozás

Igen gyakran fogaink épek, csak éppen nem szabályos sorban helyezkednek el, összecsúsztak, egyik hosszabb, másik rövidebb. Ilyenkor a tökéletes megoldást a fogszabályozás jelenti!

Fogszabályozás

Segítségével a szép mosoly mellett a helyes harapást is elérhetjük. Ez igen fontos, mert így megakadályozhatjuk az egyes fogak túlterhelését és kihullását, a fognyakak kopását, megszűnhet az éjszakai fogcsikorgatást, bizonyos esetekben még az ismeretlen eredetű fejfájás, reggeli nyakfájás is! Fogszabályozást bármilyen életkorban lehet végezni! A fogszabályozás felnőtt korban állandó fogszabályzó készülékkel történik, melyet rendszerint a fogak külső felszínére ragasztunk. Létezik a fogak belső felszínére is ragasztható változat, ez egyáltalán nem látszik. Az esztétikai megjelenés nagyban javítható, ha fém helyett fogszínű fogszabályozót alkalmazunk.

A fogszabályozás folyamata

A fogszabályozó kezelések során a fogak, az állcsontok, az állkapocs-ízületek funkcionális egységét és esztétikáját állítjuk be. A kezelés célja a szép mosoly és az arc esztétikája mellett az is, hogy a fogazat ideális funkcionális egységet alkosson, a páciens jól tudjon rágni, nyelni, beszélni.

Ki hordhat fogszabályozó készüléket?

Fogszabályozó készüléket bárki hordhat, gyermekek és felnőttek egyaránt, azzal a feltétellel, hogy nincsenek szuvas fogak, rossz tömések, és a fogakat tartó csont és íny is egészséges, gyulladásmentes.

Gyermekkorban, amikor még az állcsontok és a fogak növekedését ki tudjuk használni, általában kivehető készüléket készítünk. Ebben az időszakban (6-13 éves kor) még csak tejfogak vagy tejfogak és maradófogak vegyesen találhatók. Később, amikor már az összes tejfog kipotyogott és helyüket átvették a maradófogak, használhatunk állandó készüléket, amit csak ezekre lehet felragasztani. Ebben az időszakban a fogszabályozással a csont növekedését is tudjuk befolyásolni, így akár elkerülhető a foghúzás.

Felnőttkorban viszont már nincs növekedés, így helyteremtés céljából gyakran kell fogat húzni és előfordulhat az is, hogy szájsebészeti beavatkozásra is szükség van. A fogszabályozás indokolt lehet abban az esetben is, ha megfelelő töméseket, koronákat és egyéb fogpótlásokat a fogak elrendezése nélkül nem tudunk készíteni.

A fogszabályozó készülékek típusai

A felragasztott készülékek készülhetnek hagyományosan fémből, amely olcsóbb és a szájhigiénia szempontjából előnyösebb, mert könnyebb tisztítani és az ételmaradék is kevésbé tapad rá. A fémből készült fogszabályozó lehet ún. önligírozó, amellyel a kezelés lényegesen rövidebb ideig tart. Akinek pedig az esztétika a fontos, az kérheti a porcelán, fogszínű fogszabályzót vagy azt, hogy a nyelvfelőli oldalra kerüljön a készülék.

Mennyi ideig tart a fogszabályozás?

Ha elkezdődött a kezelés, a készülék típusától függően 2-12 hetente kell rendszeresen megjelenni a kezelőorvosnál aktiváláson. A fogszabályozó kezelések általában 2-2,5 évig tartanak. A felragasztott készülék eltávolítása után nem ér véget a terápia, mert ún. retenciós készüléket kell viselni, amíg a fogak az új helyükön meg nem szilárdulnak. Ez a készülék lehet éjszakai kivehető, vagy felragasztott.

Egyéb tudnivalók

A kezelés során a páciens és a kezelőorvosa között szoros együttműködésre van szükség ahhoz, hogy a lehető legjobb végeredmény szülessen a legkevesebb mellékhatás mellett.

A szájhigiéniára a kezelés teljes ideje alatt kiemelt figyelmet kell fordítani. Naponta háromszori fogmosás mellet speciális fogkefe, fogköztisztító kefe, fogselyem használata szükséges, és esetenként a rendelőben végzett szájhigiéniás kezeléssel kell mindezt kiegészíteni.

A kezelés mellékhatásaként a mozgatott fogak gyökércsúcsi részén - csak röntgenen látható - kismértékű felszívódás jöhet létre, ha pedig a megváltozott állkapocs-ízületi helyzet kellemetlen a páciens számára további kezelésre lehet szükség.

Milyen készülékre van szükségem?

Azt, hogy Önnek milyen készülékre van szüksége, várhatóan mennyi ideig fog tartani a kezelés és, hogy milyen eredményre számíthat, fogszabályozó szakorvosunkkal való konzultáció után tudhatja meg. A pontos kezelési tervhez röntgen-felvételekre, szájfotóra, lenyomatra és állkapocs-ízületi vizsgálatra lesz szükség.